Cyberprzestępczość jest stosunkowo nową i jednocześnie jedną z najszybciej rozwijających się form przestępczości. Tego typu działania są drugim najczęściej obecnie popełnianym wykroczeniem jeśli chodzi o ogół przestępstw gospodarczych. Niewątpliwie wzrost cyberprzestępczości bezpośrednio związany jest z postępem w technologii i brakiem odpowiednich zabezpieczeń.

Cyberprzestępstwa ewoluują!

cyberprzestępstwaCyberprzestępczość ewoluuje, wyprzedzając coraz to nowsze zabezpieczenia, jakie stosują firmy i organizacje, aby chronić nie tylko swoje pieniądze, ale również dane osobowe – swoje, zatrudnianych przez siebie pracowników oraz klientów. Rozwój coraz prostszych w obsłudze urządzeń posiadających dostęp do Internetu – takich jak smartfony czy tablety, w dużym stopniu ułatwia popełnienie cyberprzestępstwa w dowolnym miejscu i czasie jak również zapewnia cyberprzestępcom anonimowość – utrudnia identyfikację i zmniejsza prawdopodobieństwo złapania sprawcy. Jeśli już jesteśmy przy kwestii anonimowości – przestępcy, tak mocno jak chronią własną prywatność, jednocześnie w pełni wykorzystują brak prywatności innych. Portale społecznościowe, oprócz oczywiście posiadania wielu zalet – szczególnie jeśli chodzi o niebywałe wręcz ułatwienie komunikacji, posiadają też coraz częściej dające o sobie znać wady. Kluczową – jest bardzo prosta identyfikacja osób pracujących w danej firmie jak również dostęp do adresów mailowych pracowników. Cyberprzestępca posiadając taki zestaw danych jest w stanie w banalny wręcz sposób zasiać zamęt na komputerach konkretnych, wybranych przez siebie osób. Zazwyczaj hakerzy atakują te branże i firmy, które posiadają rozbudowane bazy danych – takie jak banki czy firmy związane z sektorem komunikacyjnym, jednak trzeba pamiętać, że nie ma branży całkowicie odpornej na zjawisko cyberprzestępczości.

Najbardzie popularne oszustwa internetowe

Najbardziej powszechne obecnie formy oszustw internetowych to między innymi phishing i pharming, które są metodami pozyskiwania poufnych informacji, tj. hasła, loginy, czy numery kont bankowych. Wyróżniamy także malware – instalowanie złośliwego oprogramowania, oraz hacking – czyli włamanie, które umożliwia pełny, zdalny dostęp do konkretnego komputera. Co więcej, w świecie wirtualnym zaczynają pojawiać się tzw. czarne rynki – które analogicznie do tych istniejących w świecie rzeczywistym – stanowią platformy wymiany informacji i danych pozyskanych na drodze przestępczej działalności. Jeśli więc następnym razem będziesz chciał wziąć udział w jakiejś “intratnej loterii” lub zalogować się na stronie, o której nic nie wiesz – dwa razy przemyśl tę decyzję.