Prawda jest taka, że publikując jakiekolwiek dane w Internecie automatycznie jesteś narażony na niebezpieczeństwo. W sieci znajduje się ogromna ilość niezabezpieczonych danych, która może, choć nie musi zostać wykorzystana przez cyberprzestępców.

Ze względu na praktycznie całkowitą anonimowość, jaką zapewnia cyberprzestrzeń, zdecydowanie trudniej jest zarówno policji, jak i organom ścigania identyfikować i namierzać przestępców. Ponadto, szacuje się, że obecnie ponad trzy czwarte cyberprzestępstw powiązanych jest ze zorganizowaną przestępczością. Mając więc do czynienia z nieznaną ilością dobrze zorganizowanych szajek, w szeregach których działają tysiące, jeśli nie setki tysięcy  “niewidzialnych” przestępców łatwo zauważyć, że nasze bezpieczeństwo w sieci to delikatnie rzecz ujmując ułuda.

Czy jest na to jakieś rozwiązanie? Poniżej kilka pomysłów jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci:

  1. Używaj programów antywirusowych.
  2. Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia.
  3. Nie korzystaj ze stron banków, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych, które nie mają ważnego certyfikatu.
  4. Sprawdzaj bezpieczeństwo plików pobranych z Internetu.
  5. Nie udostępniaj swoich danych osobowych na niesprawdzonych serwisach i na stronach, jeżeli nie masz oczywiście pewności, że nie są one widoczne dla osób trzecich.
  6. Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe oraz bazy danych wirusów.
  7. Co jakiś czas skanuj komputer i sprawdzaj procesy sieciowe – jeśli nie masz o tym pojęcia, poproś o pomoc kogoś, kto się na tym zna.
  8. Jeżeli musisz wejść na stronę, która wydaje Ci się podejrzana, korzystaj z niej za pośrednictwem bramek PROXY.
  9. Nie używaj niesprawdzonych programów zabezpieczających.
  10. Nie wysyłaj w e-mailach żadnych poufnych danych.

Artykuły na temat bezpieczeństwa w sieci