Rekrutacja słupa – jak nie dać się oszukać?

Praca wydaje się atrakcyjna. Można ją wykonywać z domu, wiąże się głównie z czynnościami administracyjnymi, a pensja jest bardziej niż przyzwoita. Problem tkwi tylko w tym, że zamiast pensji na koniec miesiąca przychodzi dzielnicowy. Aby sprawnie kraść pieniądze z kont ofiar, bandyci potrzebują pośredników. Najlepiej nieświadomych pośredników. Zadaniem takich osób jest przyjęcie na swoje konto przelewu i odesłanie go – na inne konto lub za pomocą usługi typu Western Union lub MoneyGram.

Weźmy na ruszt proste ogłoszenie z serwisu OLX, dotyczące pracy w antykwariacie ANTYKI EMPIRE.

Oto mail rekrutacyjny, który dostała jedna z osób po wysłaniu zapytania o pracę:

„Przed rozpoczęciem okresu próbnego na stanowisku operatora wprowadzania danych proszę o wypełnienie i przysłanie do nas (w formie elektronicznej w formacie doc lub docx) wypełnionego kwestionariusza osobowego wraz z wymienionymi w nim załącznikami (na przesyłanym skanie dokumentu mogą być zamazane niektóre „wrażliwe” dane, tzn. ostatnie 5 cyfr peselu lub seria i numer dokumentu, jak również na przesyłanym dokumencie dopuszczalne jest naniesienie informacji tekstowej „dla celów rekrutacji”).
Proszę również zapoznać się z załączonym wzorem umowy, którą zamierzamy zawrzeć z Panią.
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny (tel.:+48858770912).

Z wyrazami szacunku,

…”

Do listu zostały załączone 2 obszerne dokumenty wymagające podania bardzo szczegółowych danych.

Jak poznać, że dane ogłoszenie o pracę to oszustwo?

  1. Domena oszustów to antyki-empire.com. Istniejąca tam strona WWW jest wizualnie podobna do prawdziwej strony www.empire-antyki.com. Zmieniono szyk słów w adresie, by podszyć się pod istniejący podmiot.
  2. Domena antyki-empire.com została stworzona 30 marca 2018 roku – a firma rzekomo istnieje od roku 2003.
  3. Domena skojarzona jest z adresem IP 80.209.253.246, na którym postawiono wiele stron o podobnym profilu, w różnych wersjach językowych. Są i firmy logistyczne, i biura podróży – zapewne wszystkie rekrutują słupów do tego samego przedsięwzięcia.
  4. NIP, REGON i adres należą do firmy działającej pod prawdziwą domeną.
  5. Fragment „Na czas trwania niniejszej umowy „Wykonawca” udostępnia aktywny rachunek bankowy nr …… w celu samodzielnej obsługi operacji finansowych, niezbędnych podczas wykonywania zleconych czynności. Operacje te „Wykonawca” przeprowadza po otrzymaniu od „Zleceniodawcy” określonej kwoty, niezbędnej do wykonania płatności.” ewidentnie wskazuje na rodzaj wykonywanej działalności. Kluczowym zadaniem nowego „pracownika” będzie przyjmowanie przelewów i przekazywanie ich dalej. Niestety pieniądze te będą pochodziły z kradzieży.
  6. Numer telefonu +48 858 77 09 19 podany na stronie wcześniej figurował jako numer kontaktowy do firmy „Poczta Europa” – zapewne kolejnego przedsięwzięcia przestępców, którzy nie mogli się zdecydować, czy podszywają się pod UPS czy pod Pocztę Polską.
  7.  Dokument Worda, z którego został wysłany list ostatnio modyfikowany był w środowisku rosyjskojęzycznym.

Warto więc sprawdzać dokładnie wszystkie dane dotyczące firmy, do której rekrutujemy, nawet jeśli z pozoru wszystko wydaje się jak najbardziej właściwe!

źródło: zaufanatrzeciastrona.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten + 6 =