Konta w BZ WBK można wyczyścić przelewami przychodzącymi

Jeden z naszych Czytelników otrzymał przelew na konto w BZ WBK, na kwotę niecałych 8 zł, ale w walucie obcej. Bank pobrał w związku z tym opłatę za przyjęcie przelewu walutowego, która to opłata wynosi… 10 zł. Co by było, gdyby ktoś wysłał 100 przelewów po 0.01 euro?

Ja nie chciałem tego przelewu!
Czytelnik zapewniał nas, że nie zgadzał się na “przyjęcie przelewu”, a mimo to za nie zapłacił.

Problem w tym, że nikt nie pytał mnie o zdanie czy chcę go (przelew – red.) przyjąć. Skontaktowałem się z obsługą banku pytając co w sytuacji, gdyby ktoś tak o przesłał mi 100 przelewów po 0.01 euro. Odpowiedź w załączniku. Niestety nie udało mi się skopiować całości rozmowy ponieważ okno się przełączyło na ankietę.

Odpowiedź banku była prosta. Gdyby ktoś wysłał 100 przelewów na 0.01 euro, na koncie powstałby debet!

Nie bardzo chciało nam się wierzyć, że wyczyszczenie komuś konta w banku może być tak proste. Musimy dodać, że w dalszej części rozmowy pracownik banku (pan Kamil) wspomniał o możliwości złożenia reklamacji.

Bank nie widzi problemu
6 marca zwróciliśmy do banku z pytaniami w tej sprawie. Później telefonowaliśmy aby się przypomnieć. 16 marca otrzymaliśmy obietnicę, że ktoś prześle nam odpowiedź “po południu”. Zakładaliśmy, że skoro na tę odpowiedź trzeba było tak długo czekać, będzie się ona wiązać z jakimiś głębszymi wyjaśnieniami odnośnie mechanizmów ochronnych. Ewentualnie bank mógł zwlekać by wprowadzić zmiany do usługi. Myliliśmy się.

Oto odpowiedź jakie udzieliła nam Ewa Krawczyk z Banku Zachodniego WBK (w całości).

Dzień Dobry Panie Marcinie,

Rachunki prowadzone są w oparciu o regulamin, który nie przewiduje konieczności uzyskiwania zgody klienta na przelew przychodzący.
Oczywiście klient zawsze może złożyć reklamację, która zostanie rozpatrzona indywidualnie (czytaj: nie musi być rozpatrzona pozytywnie – red.).
Natomiast co wskazanego przez Pana ryzyka, zleceniodawca także ponosi opłatę za zlecenie przelewu zagranicznego, zatem z jego punktu widzenia byłaby to operacja nieopłacalna 🙂

Hnmmmm… możliwość złożenia reklamacji jest niczym lek na każdy problem 🙂

Niestety naszym zdaniem nadal istnieje możliwość z wyczyszczenia czyjegoś rachunku licznymi drobnymi przelewami. Opłaty za przelewy zagraniczne są często znacznie niższe niż 10 zł (a w niektórych sytuacjach nawet darmowe). Poza tym ktoś ze złośliwym nastawieniem mógłby nawet chcieć dopłacić aby uprzykrzyć komuś życie. W tym przypadku regulamin świadczenia usług skonstruowany jest w taki sposób, że klient nie może kontrolować wydatków na usługę, której wyświadczenie jest niezależne od niego. To nie jest dobre, a możliwość złożenia reklamacji oznacza możliwość ubiegania się o zwrot kosztów, ale wcale nie oznacza gwarancji uzyskania zwrotu tych kosztów.

Uznaliśmy, że klienci BZ WBK mają prawo o tym wiedzieć. Podejrzewamy zresztą, że podobny problem może dotyczyć także klientów innych banków. Jeśli więc znacie jakieś poważniejsze problemy spowodowane przez otrzymywanie niechcianych przelewów międzynarodowych lub problemy z reklamacjami takichże, to dajcie nam znać.

Tym razem bez “co robić, jak żyć”?
Zazwyczaj w naszych artykułach radzimy jak zminimalizować ryzyko opisywanego w tekście “ataku”. Tutaj niestety nie przychodzi nam nic do głowy. Można oczywiście poszukać banku, który ma inny cennik — ale wedle naszej wiedzy żaden z banków nie pozwala na zablokowanie otrzymywania przelewów międzynarodowych (i w niektórych sytuacjach każdy z banków pobierze opłatę). Wydaje się więc, że tego typu problem (przelew na kwotę niższą niż obciążenie rachunku odbiorcy) powinien być wychwytywany przez system bankowy i odrzucany. Czy któryś z banków tak robi?

Choć rad minimalizujących ryzyko w tym tekście nie ma, to zakończmy go przypomnieniem naszego starszego artykułu pt. 6 rad, jak bezpiecznie wykonywać przelewy. Warto go podesłać swoim księgowym 🙂

źródło: niebezpiecznik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eleven − 10 =