Szybko aktualizujcie Mikrotiki

Jeśli korzystasz z routera Mikrotik, w którym nie schowałeś przed światem portu 8291 (domyślnie otwarty, wykorzystywany przez narzędzie Winbox służące do administrowania Mikrotikiem), to jak najszybciej zaktualizuj oprogramowanie routera. Na forum Mikrotika pojawił się post informujący o świeżej dziurze, która pozwala atakującemu na pobranie informacji na temat haseł użytkowników routera. Co oczywiste, ta wiedza zostaje wykorzystywana do nieautoryzowanego zalogowania się na router i przejęcia nad nim kontroli.

Dotyczy wszystkich Mikrotików do 3 lat wstecz
Dziura dotyczy wszystkich wersji oprogramowania od 6.29 do 6.43rc3 włącznie. Należy wgrać poprawkę v6.42.1 lub v6.43rc4, a jak pisze sam Mikrotik:

Currently there is no sure way to see if you were affected. If your Winbox port is open to untrusted networks, assume that you are affected and upgrade + change password + add firewall. The log may show unsuccessful login attempt, followed by a succefful login attempt from unknown IP addresses.

Exploit już grasuje po sieci

Luka jest już aktywnie wykorzystywana. 3 dni temu, jeszcze przed ukazaniem się ostrzeżenia Mikrotika, jeden z naszych Czytelników, Krzysztof, podzielił się z nami podejrzanymi wpisami z logu z routera i zachodził w głowę, jakim cudem ktoś mu się zalogował na Mikrotika…

Zauważyłem dziś nietypowe logowanie do mojego routera wystawionego na zewn ip.
Router miał wystawiony jedynie winbox 8129, ssh na zmienionym wysokim porcie i pptp na domyślnym porcie. Wersja 6.41.3. Hasło było losowe(!) i nigdzie indziej nie używane. Logowanie było ewidentnie przez winbox.
Nie jest mozliwe przecież zrobienie bruteforce z JEDNĄ próbą logowania…

Oto adresy IP jakie atakowały czytelnika:

103.1.221.39
marchdom4.com [162.212.182.119]
march10dom5.com [162.212.182.119]

Czyżby to echa poprzednich ataków?

Naszemu Czytelnikowi odpisaliśmy wskazując na podatność w Mikrotiku, jaką na początku kwietnia opisał nowozelandzki CERT.

Obecne ataki dotyczą jednak i późniejszych wersji oprogramowania. Być może atakujący zainspirowali się metodą z poprzedniego ataku (celem wtedy miał być webserver), powęszyli i odkryli podobną podatność w innym kanale dostępu (winbox)?

PS. Na wszelki wypadek zalecamy też zmienić hasła użytkowników na Mikrotiku i kluczoe oraz sekrety do wszystkich usług, które były na nim skonfigurowane.

źródło: niebezpiecznik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × five =