Jak śledzi Cię twój samochód? Opel

Kontynuujemy cykl tekstów o technologiach śledzenia stosowanych w nowych samochodach. Dziś dowiecie się czym jest technologia Opel OnStar i jak producent samochodów rozwiązał w niej kwestię prywatności.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku postanowiliśmy zadawać te same pytania różnym producentom np. czy w ich samochodach znajduje się coś, co funkcjonalnie przypomina “czarną skrzynkę”? Czy samochód może jakoś kontaktować się z służbami? W poprzednim odcinku opisaliśmy już jak to wygląda w przypadku Skody. Dziś przedstawimy wam odpowiedzi Opla.

Opel, czyli technologia OnStar

 

Przedstawiciele Opla nie odnieśli się dokładnie do każdego z naszych pytań. Zamiast tego przesłali nam uogólnione stanowisko opisujące stosowaną przez Opla technologię OnStar. To stanowisko odpowiada na większość naszych pytań, choć nie na wszystkie. Podsumowując, technologia OnStar może być przydatna w nagłych wypadkach i także przy kradzieży samochodu. Kwestia prywatności nie została przez producenta całkowicie zignorowana. Oto stanowisko firmy.

Samochody osobowe marki Opel od września 2015 roku (Rok Modelowy 2016) mogą być wyposażone w system Opel OnStar. W zależności od wersji wyposażenia system ten może być dostępny jako opcja lub wyposażenie standardowe. Z systemu OnStar można korzystać 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku poprzez bezpośredni kontakt z opiekunem Opel OnStar lub poprzez aplikację myOpel na smartfona. Z opiekunem Opel OnStar można połączyć się bezpośrednio z samochodu za pomocą umieszczonych w nim trzech przycisków:

  • Przycisk usług – służy do połączenia bezpośrednio z opiekunem Opel OnStar. Kontakt bezpośrednio z osobą, nie automatem, obsługa w j. polskim.
  • Przycisk SOS – służy do natychmiastowego wezwania pomocy. To priorytetowe połączenie z opiekunem Opel OnStar, który szybko podejmie odpowiednie działanie.
  • Przycisk prywatności – za pomocą tego przycisku użytkownik sam decyduje kiedy Opel OnStar ma dostęp do informacji o lokalizacji samochodu (niezbędne do wykonania niektórych usług). Wystarczy wcisnąć i przytrzymać go przez około 5 sekund, aby włączyć lub wyłączyć tryb prywatności.

Wyjątek stanowią tylko sytuacje awaryjne, kiedy niezbędne jest ujawnienie lokalizacji do udzielenia właściwej pomocy (np. w celu jak najszybszego wezwania pomocy Służb Ratunkowych):

  • zdarzenie drogowe
  • wciśnięcie przycisku SOS
  • zgłoszenie samochodu jako skradzionego

Dzięki systemowi Opel OnStar użytkownicy samochodów marki Opel mogą skorzystać z następujących usług:

1. Pomoc w nagłych wypadkach: Po naciśnięciu przycisku, lub nawet automatycznie, system wysyła wezwanie pomocy do centrum obsługi Opel OnStar, które następnie zawiadamia centrum koordynacji służb ratunkowych odpowiedzialne za obszar, na którym doszło do wypadku. Konsultant systemu Opel OnStar podaje służbom ratunkowym dokładne współrzędne GPS, a także inne istotne informacje dotyczące pojazdu, takie jak status poduszek powietrznych, prędkość, przy jakiej doszło do wypadku, oraz rodzaj zespołu napędowego. System działa dwukierunkowo: jeżeli ekipa ratunkowa ma trudności z odnalezieniem poszkodowanego pojazdu, może poprosić o pomoc centrum Opel OnStar. Konsultant centrum obsługi może wówczas włączyć klakson, światła awaryjne lub reflektory samochodu, aby ułatwić jego zlokalizowanie.

Takie funkcje tego systemu mogą zadecydować o uratowaniu życia.

2. Zdalne łącze: Mobilna aplikacja myOpel pozwala na zdalne łączenie się z samochodem. Za pomocą smartfona można zlokalizować swój samochód, sprawdzić żywotność oleju i ciśnienie w kołach, a także zablokować lub odblokować samochód. Adres docelowy podróży można wysłać bezpośrednio do pokładowego systemu nawigacyjnego (dotyczy modeli wyposażonych w fabryczną nawigację).

3. Pomoc w przypadku kradzieży samochodu: Jeśli pojazd zostanie skradziony, OnStar może współpracować z policją i ułatwić jego szybkie i bezpieczne odzyskanie. W takiej sytuacji za pośrednictwem wbudowanego modułu GPS, OnStar na bieżąco ustala położenie auta. Dzięki temu policja dowie się, dokąd zmierza kierujący skradzionym samochodem.

4. Pomoc drogowa: Jeżeli użytkownik posiada Opel Assistance, nawet jeśli nie może jechać dalej, nie zostanie sam z problemem. Bez względu na to, czy jest to pusty bak, czy przebita opona, wystarczy nacisnąć przycisk ratunkowy, aby poprzez OnStar wezwać pomoc.

5. Diagnostyka samochodu: OnStar wysyła co miesiąc e-mail z diagnostyką pojazdu, zawierającą najważniejsze dane i informacje o aucie. Kontrolę diagnostyczną można wykonać w dowolnym momencie — wystarczy nacisnąć przycisk.

6. Usługi zdalne: Kierowcy nie muszą się już martwić, że zatrzasną swoje kluczyki w samochodzie. Wystarczy zadzwonić do OnStar. Doradca sprawdzi tożsamość dzwoniącego i wyśle do pojazdu sygnał, który odblokuje drzwi. Adres miejsca docelowego podróży można wysłać bezpośrednio do pokładowego systemu nawigacji (dotyczy samochodów z fabryczną nawigacją): wystarczy nacisnąć przycisk OnStar lub skorzystać z aplikacji myOpel.

7. System jest Wi-Fi Ready. Obecnie usługa bezprzewodowej łączności z Internetem, hotspot Wi-Fi jest niedostępna w Polsce. W momencie uruchomienia tej usługi będzie mógł on działać jako mobilny punkt dostępowy Wi-Fi z szybką transmisją danych, do którego można podłączyć nawet 7 urządzeń jednocześnie. Poprawne działanie usługi hotspot Wi-Fi będzie wymagało aktywacji i akceptacji warunków użytkowania dedykowanego operatora sieci komórkowych oraz będzie podlegało osobnej opłacie abonamentowej.

Wbudowany w samochodzie moduł OnStar do komunikacji wykorzystuje kartę SIM/GSM.

O aktywacji systemu Opel OnStar decyduje sam użytkownik poprzez wyrażenie zgody na warunki użytkowania. W przypadku braku takiej zgody system nie jest aktywowany. Ponadto, już po aktywacji, użytkownik może w każdej chwili, za pomocą tzw. Przycisku Prywatności, ujawnić bądź zamaskować informacje o swojej lokalizacji. Wyjątek stanowią jedynie sytuacje awaryjne.

Dla bezpieczeństwa niektóre usługi, na przykład zdalne blokowanie i odblokowywanie drzwi, a także pomoc w przypadku kradzieży pojazdu, wymagają numeru PIN, który użytkownik ustala przy rejestracji.

źródło: 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 + 9 =