Wrocławskie biletomaty “zastrzegają” karty płatnicze pasażerów

Wrocław wdraża kodowanie biletów przez karty płatnicze (zbliżeniowe). Pisaliśmy już o tym rozwiewając mity i lęki związane z ewentualnym okradaniem pasażerów przez “fałszywych kanarów” w dwóch artykułach, Czy można kogoś zbliżeniowo okraść w autobusie i tramwaju oraz Karta płatnicza jako bilet autobusowy przeraża i bulwersuje mieszkańców Wrocławia. Potem informowaliśmy o tym, że Google Pay rozwala biletomaty we Wrocławiu, jeśli chce się zapłacić telefonem. Teraz pojawił się nowy problem…

Aktualizacja oprogramowania na dopiero co wdrożonych nowych biletomatach we Wrocławiu przeraża niektórych pasażerów. Pasażerowie przykładając kartę płatniczą do kasowników/biletomatów widzą komunikat, że jest ona zastrzeżona:

Komunikat jest niefortunnie dobrany, bo pasażerowie myślą, że karta jest całkowicie zastrzeżona, a tak naprawdę chodzi o blokadę jej używania tylko w ramach wrocławskiego MPK. Mennica w wypowiedzi dla Gazety Wrocławskiej wyjaśnia, że

Komunikat „karta zastrzeżona” pojawia się na kasowniku wyłącznie w sytuacji, w której pasażer próbuje dokonać zapłaty kartą, która trafiła na tzw. „czarną listę”. Karta może trafić na „czarną listę” tylko wtedy, gdy wcześniejsza transakcja zakupu biletów dokonana tą samą kartą nie została prawidłowo rozliczona – np. z powodu braku środków na koncie. W takiej sytuacji pasażer jest zobowiązany udać się do Biura Obsługi Klienta, opłacić nierozliczoną transakcję i dopiero na tej podstawie jego karta zostanie wycofana z „czarnej listy” i nie będzie odrzucana przez kasowniki Mennicy Polskiej.

Większość pasażerów i czytelników którzy kontaktowali się z nami w tej sprawie uważa, że to kpina. Twierdzą, że nie wygenerowali żadnych nierozliczonych transakcji, a na pewno nie ze swojej winy (np. przez brak środków na karcie). Nie mają więc zamiaru tracić swojego czasu i podróżować do BOK-u. Są też rozgoryczeni, że taki błąd blokuje im możliwość korzystania z — jak sama Mennica twierdzi — wygodnego i bezpiecznego systemu sprzedaży biletów.

Jesteś z Wrocławia? A wiesz, że w poniedziałek będziemy we Wrocławiu z naszym bestsellerowym wykładem pt. Jak nie dać się zhackować? na który przyjść może każdy? W 3h pokażemy na żywo wiele ataków, którymi codziennie cyberprzestępcy atakują Polaków i powiemy jak zabezpieczyć przed nimi swój komputer i smartfon. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc, więc zapraszamy do ich rezerwacji!
PS. Co ciekawe, jeden z czytelników twierdzi, że biletomaty są oparte o …RaspberryPi. Ciekawi nas stabilność takiego wdrożenia — czy malinka przetrwa temperatury?

źródło: niebezpiecznik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × one =