Był sobie konkurs, czyli o danych, co w głębokim ukryciu czekały na swego znalazcę

Jeśli braliście udział w jakimś konkursie, to raczej nie oczekiwaliście, że Wasze prywatne dane staną się ogólnie dostępne. Czasem wystarczy jednak mały błąd, by było inaczej, a wpadki zdarzają się nawet największym firmom.

Jeden z Czytelników przesłał nam link do pliku JSON z nadmiarową ilością danych, na który natrafił przypadkiem w sieci. Otóż firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. – będąca licencjonowanym sprzedawcą produktów marki Siemens – zorganizowała konkurs „Kocham TO”, w którym można było wygrać podróż swoich marzeń. Zgłoszenia należało wysyłać za pośrednictwem strony www.kocham-to.pl, a jej wykonawcą okazała się firma Insignia Sp. z o.o.

Konkurs zdążył się już zakończyć i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie prywatne dane uczestników, z którymi jeszcze kilka dni temu każdy bez wysiłku mógł się zapoznać:

Wystarczyło skorzystać z narzędzi dla programistów wbudowanych w przeglądarkę albo otworzyć plik bezpośrednio, jak na powyższym zrzucie ekranu – czytelność nie najlepsza, ale z czymś takim poradzi sobie nawet laik (link można odgadnąć, zaglądając do źródła strony).

Rozmawialiśmy na ten temat z naszymi ekspertami. JSON to jeden z najpopularniejszych formatów wymiany danych w środowisku internetowym. Lekki, bo tekstowy. Łatwy do opanowania, bo korzysta ze składni JavaScriptu. W omawianym przypadku posłużył do wygenerowania mapy na stronie głównej – kliknięcie w widoczne na niej markery pozwala zobaczyć zgłoszenia poszczególnych uczestników konkursu.

Błąd został naprawiony

Jak możecie zobaczyć na powyższym zrzucie ekranu (tym razem skorzystaliśmy z narzędzi deweloperskich w Google Chrome, co od razu poprawiło czytelność JSON-a), problematyczne dane z pliku zniknęły. Na wysłaną przez nas informację o błędzie odpowiedział Tomasz Michalak, wiceprezes zarządu firmy Insignia:

Zgłoszenie od Zaufanej Trzeciej Strony otrzymaliśmy o godzinie 16:56. Natychmiast przystąpiliśmy do analizy zgłoszenia i już w ciągu 30 minut błąd został poprawiony. W drodze analizy ustaliliśmy, że problem wynikał z innego niż oczekiwane zachowania generatora JSON na środowisku produkcyjnym, przez co zawierał on nadmiarowe dane.

W tej sytuacji chcemy wyraźnie podkreślić, że plik /json był plikiem, który od początku miał być i był dostępny publicznie. Jego zadaniem było wyświetlenie na mapie świata zgłoszeń konkursowych. Błąd systemowy spowodował natomiast wygenerowanie większej ilości informacji niż zakładane.

Chcemy podkreślić, że krótki formularz kontaktowy jako zgłoszenie do konkursu nie zawierał żadnych danych, które mogłyby narazić w jakikolwiek sposób konta mailowe, społecznościowe czy jakiekolwiek inne należące do uczestników konkursu. Nie nastąpiło żadne włamanie do infrastruktury serwisu. Chcielibyśmy dodać, że kwestie bezpieczeństwa informatycznego oraz ochrony danych osobowych są w naszej firmie niezwykle ważne i zgłoszenie traktujemy niezwykle poważnie. Wyciągniemy z niego wnioski dla jeszcze lepszego zabezpieczenia naszych wewnętrznych procesów.

Za szybką reakcję na nasze zgłoszenie warto firmę pochwalić. Scenariusz wykorzystania dostępnych wcześniej danych już omówiliśmy. Przede wszystkim istniała możliwość zdobycia z ich pomocą dodatkowych informacji, które mogły otworzyć drogę do dalszych ataków. Sygnałów, że ktoś się tymi danymi posłużył, nie otrzymaliśmy, ale pewności, że tak się nie stało, niestety brak.

źródło: zaufanatrzeciastrona.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × five =