Tym artykułem zabijesz komuś iPhona i Maca

Nie tym, aż tacy złośliwi nie jesteśmy. Tym. Chrome na Macu nam nie padł, ale Safari tak. A powodem jest kolejny problem z parsowaniem znaków Unicode na urządzeniach Apple działających pod kontrolą macOS i iOS.

Oryginalna sekwencja “zabijająca” urządzenia, odkryta przez jednego z programistów, to:

U+0C1C U+0C4D U+0C1E U+200C U+0C3E

Czyli takie znaki (జ), potem ( ్ ), potem (ఞ), następnie zero-width non-joiner i ( ా). Ale niektórzy podnoszą, że wystarczy użytkownikowi iPhona wysłać tylko ten znak języka Telugu z Indii:

జ్ఞ‌ా

Wystarczy przesłać go komuś przez Messengera, WhatsAppa, Outlooka, Twittera czy po prostu GMaila albo iMessage, Skutek? W niektórych przypadkach nie tylko crash aplikacji, ale — pętla śmierci — bo aplikacje po crashu próbują same wstać, ładując jeszcze raz, automatycznie, te same dane, które crash spowodowały.

W przypadku Maca — wklejenie tego znaku w pasek adresowy przeglądarki powinno zrobić robotę. Ale u nas zadziałało tylko za pierwszym razem i tylko na Safari.

Dla tych, którzy boją się przetestować błędu na swoich urządzeniach i są na tyle mili, że nie chcą trollować znajomych z iPhonami i Macami, mamy wizualizację problemów tutaj:

Zgodnie z oficjalnym zgłoszeniem błędu, Apple załatało go w becie systemu iOS 11.3 i 10.13.4 dla MacOS — te systemy mają trafić do klientów w przyszłym miesiącu.

Co do genezy błędu, ciekawe komentarze znajdziecie tutaj.

Dostałem taki znak — co robić, jak żyć?
Jeśli przyszło przez SMS-a (iMessage), to skasuj wątek z poziomu aplikacji desktopowej na MacOS i zrestartuj całkowicie telefon. Nie masz Maca? To poproś kolegę, aby wysłał Ci normalną wiadomość — jest szansa, że “zepchnie” złą. Nie wyszło? To zostaje Ci zapisanie się na publiczną betę systemu iOS i wgranie nowego obrazu.

PS. A gdyby tak umieścić ten znak w nazwie sieci Wi-Fi… ;>

źródło: niebezpiecznik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen − one =